Sobota, 2018-09-22

Zalipiańskie malowanki

Jesteś tu: » Strona główna » Zalipiańskie malowanki

Zalipiańskie malowanki

26 kwietnia 2018 roku uczniowie klas 5a i III gimnazjum uczestniczyli w Muzeum Ziemi Koszyckiej w wykładzie „Malowanki zalipiańskie i ich twórcy. Sztuka ludowa na Powiślu Dąbrowskim”. Wykład prowadziła pani Urszula Gieroń - pracownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.

Pani Gieroń przybliżyła krótką historię malowania chat i zagród oraz ich twórców, którymi  są głównie kobiety. One też z pokolenia na pokolenie przekazują tajniki zalipiańskich malatur (wzorów kwiatowych). Najsławniejszą malarką, która rozsławiła Zalipie, była Felicja Curyłowa. Przekazała ona również swoją zagrodę z wszelkim wyposażeniem Muzeum Etnograficznemu. Tam też obecnie możemy podziwiać zalipiańskie malowanki.

Małgorzata Bogdał