EuroWeek - angielski inaczej

W dniach 16 – 20 maja 2016 roku 28 gimnazjalistów z Koszyc uczestniczyło w obozie szkoleniowo – językowym EuroWeek – Szkoła Liderów w miejscowości Długopole – Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Organizatorem wyjazdu była Pani Anna Król – nauczycielka języka angielskiego.

Program EuroWeek – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy. Uczestnicy zajęć nie tylko doskonalili znajomość języka angielskiego, ale także rozwinęli następujące umiejętności społeczne: przewodzenie, autoprezentacja, praca w zespole. Program EuroWeek – Szkoła Liderów organizowany jest przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Obejmuje cztery bloki tematyczne: „Praca, praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata” i „Europa; stosunki międzynarodowe”.

Zajęcia dla młodzieży były prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych, praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców i wolontariuszy  Europejskiego Forum Młodzieży – stowarzyszenia posiadającego wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży. Wolontariuszami prowadzącymi zajęcia w języku angielskim byli młodzi ludzie miedzy innymi z Indii, Kenii, Chorwacji, Włoch, Wietnamu, Meksyku, Chin, Tajlandii, Etiopii, Ugandy.

Udział w obozie edukacyjnym był dla uczestników niezwykle ciekawym  doświadczeniem. Gimnazjaliści z czterech szkół (Koszyce, Wieprz, Bydgoszcz i Szczepanów) nie tylko się uczyli, ale także miło spędzali czas podczas zajęć integracyjnych w Parku Zdrojowym w uroczej miejscowości uzdrowiskowej Długopole – Zdrój. Mieli także możliwość zwiedzenia pięknej okolicy, uczestnicząc w wycieczce do Bystrzycy Kłodzkiej i do Kłodzka. Na pewno na długo pozostanie w pamięci zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Filumenistycznego, które znajduje się w Bystrzycy Kłodzkiej. Oprowadzanie po ciekawych zakątkach tych miast odbywało się w języku polskim i języku angielskim, gdyż w wycieczce uczestniczyli również wolontariusze.

Ciekawe zajęcia edukacyjne, ważna tematyka, możliwość doskonalenia języka angielskiego, wspaniali wolontariusze z innych krajów, możliwość rozwoju umiejętności społecznych, poznanie rówieśników z innych szkół, zawieranie być może trwałych przyjaźni – wszystko to sprawiło, że uczestnikom obozu trudno się było rozstać, a miłe wspomnienia minionych dni były tematem pożegnalnego ogniska. Jeszcze przed wyjazdem z EuroWeek-u koszyccy gimnazjaliści stwierdzili, że już chcieliby tu wrócić. EuroWeek to na pewno owocnie spędzony czas…

Anna Król i Katarzyna Malec