Sportowcy w Warszawie

25 maja 2016r. klasa  VIa wsparta prze uczniów klasy V Bartka Gajówkę i Tomka Światka zwiedziła Warszawę. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

Uczniowie mieli możliwość wysłuchać informacji przewodnika o początkach motoryzacji na świecie oraz zobaczyć między innymi: pierwszy samochód  jednoosobowy napędzany silnikiem od motoru, samochody, którymi jeździł gen. Jaruzelski,  Królowa Angielska, niemiecki generał stacjonujący w Warszawie podczas II wojny światowej, Maryla Rodowicz, samochody, które brały udział w produkcji filmu ,,Bodo” oraz stare motocykle, autobusy, rowery. Muzeum posiada około 1000 eksponatów    , wszystkie odnawiane i użytkowane. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym szczególnym miejscu młodzież miała okazję poznać historię powstania Armii Krajowej, wybuchu i przebiegu Powstania Warszawskiego. Była to żywa lekcja historii, która bardzo zaciekawiła młodzież. Największą atrakcją  wycieczki było zwiedzanie razem z przewodnikiem Stadionu Narodowego. Sportowcy mieli możliwość obejrzeć  i wysłuchać wszelkich informacji dotyczących historii stadionu, jego funkcji  i zobaczyć wszystkie jego zakamarki: szatnie zawodników, wanny regeneracyjne, sale do masażu, salę konferencyjną , taras widokowy…. Podczas  pobytu na stadionie mieliśmy możliwość zrobienia sobie zdjęcia i rozmowy z Krzysztofem Golonką –Mistrzem Świata w Trikach Piłkarskich.

Po sportowych emocjach, które wzbudziły największe zainteresowanie udaliśmy się na Starówkę, gdzie widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Krakowskim Przedmieściem podeszliśmy pod Pałac Prezydencki i odwiedziliśmy  Grób  Nieznanego Żołnierza. Zmęczeni, ale zadowoleni  cali i zdrowi wrócimy do Koszyc nad ranem. Była to niezapomniana  wyprawa.

Marek Szymański