Wycieczka do Krainy Koziołka Matołka

13 kwietnia uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. W czasie podróży dzieci z niecierpliwością oczekiwały na spotkanie z Koziołkiem. Nadszedł ten moment kiedy wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni dotarli do Krainy Baśni.

Przygoda rozpoczęła się od podróży po „Bajkowym świecie”. Każdy uczestnik otrzymał tajemniczą mapę i wszedł do tej krainy mysią dziurką, by przez chwilę pobyć w różnych bajkach, spotkać się z ich bohaterami. Wspaniała i ciekawa okazała się podróż bajkowym pociągiem, gdzie wróżka zaprosiła wszystkich do podróży z bajką pod wodą, w kopalni, na lądzie, w kosmosie. A tam czekały same bajkowe postacie: krasnale, elfy, smoki, trolle i Koziołek Matołek. Mali podróżnicy mieli okazję na wizytę w „Sali kwiatów”, podziwiali bajkowych bohaterów na ekranie rozwiązując wirtualne zgadywanki. Podczas zwiedzania dzieci w niecodzienny sposób, otwierały bajkowe szufladki i oglądały co każda z nich kryje. Była też możliwość obejrzenia w sali kinowej filmu z przygodami Koziołka Matołka. Następnie w kinie „Szkatułka” uczniowie obejrzeli film pt. „Bukolandia”. Dzieci zachwycił również niewielki, ale piękny kompleks ogrodów tematycznych i plac zabaw. Nie mogło zabraknąć w programie wycieczki momentu na zakup pamiątek. Uczestnicy udali się na Rynek w Pacanowie, gdzie zakupili upragnione pamiątki. Pobyt w Pacanowie zakończono zwiedzaniem „Zaczarowanej Galerii” twórców ludowych Barbary i Tadeusza Buczyńskich. Była to kolejna atrakcja Pacanowa, gdzie dzieci obejrzały ciekawe wystawy: Świętokrzyską Biesiadę Babajagi, Wesele, Kuźnię, Karczmę i Siedlisko Młynarzy. Tu poznały tajniki i sekrety rzeźby kostiumowej i usłyszały wiele legend związanych z postaciami, które przedstawiają rzeźby. Wycieczka była doskonałym sposobem na poznanie Pacanowa miejscowości, do której wędrował bohater książki Kornela Makuszyńskiego – Koziołek Matołek.

Anna Cebula

Alicja Gozdek- Szablińska