Prawybory parlamentarne w gimnazjum

W związku z tym, że nasze gimnazjum kontynuuje udział w programie „Młodzi głosują”, 19  października odbyły się szkolne prawybory. Wzięli w nich udział uczniowie klas 1-3 gimnazjum.

Młodzi głosują to program edukacji wyborczej, który zachęca do rozmowy z młodzieżą na tematy publiczne, aby ułatwić jej świadomy wybór przy urnie. Młodzi głosują to poza tym ćwiczenie umiejętności organizacyjnych.

Program ten jest narzędziem wyrabiania nawyku głosowania i może dzięki temu przyczynić się do kształtowania postaw obywatelskich wśród młodych obywateli, a co za tym idzie zwiększenia frekwencji. Głos oddany do szkolnej urny przez młodych ludzi jest dla nich często pierwszą szansą wyrażenia własnego zdania w sprawach ważnych dla kraju.

Młodzi ludzie - także niepełnoletni - mają swoje zdanie i poglądy. Program Młodzi głosują daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju.

W ramach programu Młodzi głosują uczniowie i uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowują i przeprowadzają w swoich szkołach symulację wyborów powszechnych. Dodatkowo organizują działania edukacyjne zachęcające do uczestnictwa w wyborach, np. debaty, dyskusje itp.

Dzięki temu, program  staje się niezwykle interesującą lekcją demokracji, dobrą okazją do udziału w zajęciach dotyczących wyborów politycznych, a przede wszystkim - doskonałą nauką podejmowania decyzji w sprawach publicznych.

Projekt Młodzi głosują nie jest agitacją polityczną - zależy nam wyłącznie na angażowaniu młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Dlatego też wyniki wyborów młodzieżowych mają w pewnym sensie znaczenie drugorzędne – najważniejszy jest cały towarzyszący im proces edukacyjny.

Młodzieżowa Rada Gminy Koszyce