Memoriałowy Bieg Sztafetowy

W dniu 24.09.2015r. uczniowie Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Koszycach wzięli  udział w Memoriałowym Biegu Sztafetowym rozgrywanym z okazji 71 rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej na obszarze dzisiejszych powiatów: pińczowskiego, kazimierskiego i proszowickiego.

Uroczystość  ta ma nie tylko wymiar sportowy, ale i historyczny. Uczestnicy mają bowiem okazję spotkać się z ostatnimi żyjącymi świadkami, twórcami nieodległej historii naszych okolic, wysłuchać ich wspomnień i opowieści z tamtych dni.W tym roku swoją obecnością  w imprezie sportowo-historycznej zaszczycili  m.in. byli żołnierze AK kpt. Antoni Sielecki( Prezezs Stowarzyszenia Żołnierzy AK Inspektoratu Maria), kpt. Józef Trzaska , ppop. Bolesław Szwajca oraz Ewa Kruc, wnuczka gen. Nieczui-Ostrowskiego. Ta ostania jako nauczycielka wychowania fizycznego jak mało kto potrafi docenić wysiłek jaki włożyli uczestnicy i organizatorzy zawodów w upamiętnienie wydarzeń sprzed 71  lat.

Głównym  punktem uroczystości już od samego początku jej powstania jest bieg sztafetowy uczniów i uczennic z Koniuszy do Proszowic. Start następuje w Koniuszy obok budynku poczty, gdzie partyzanci w 1944r. rozpoczęli swoje działania wojenne mające na celu wyzwolenie spod okupacji niemieckiej wspomnianych już powiatów. W tym roku miała miejce również uroczystość  odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy, którzy podczas walk z Niemcami wkroczyli do Proszowic 28 lipca 1944r włączając tym samym Proszowice do Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. W ceremonii odsłonięcia tablicy, przy Szkole Podstawowej w Proszowicach uczestniczyła również delegacja z Gimnazjum z Koszyc w składzie: Grzywna Patrycja, Bobrowski Jakub i Krzyżanowska Nikola. Sam   bieg rozgrywany jest w formie sztafet mieszanych  w kategorii licea, gimnazja i szkoły podstawowe oraz po raz drugi w kategorii Open. Wszystkich starujących sztafet do biegu zgłosiło się 32- jest to rekordowa ilość starujących.W kategorii  gimnazjów w biegu wzięło udział 16 sztafet reprezentujących Gimnazja z Powiatów: Kazimierza Wielka, Pińczów, Kraków i Proszowice. Nasze Gimnazjum  w składzie:Głowacz Natalia, Pełka Julia, Smutek Karina, Miernik Nikola, Gawor Oliwia,Grzywa Patrycja, Pełka Julia, Lech Kamil, Świątek Maciej,Szczepański Jakub, Rusiecki Piotr, Ćwikła Kamil, Kokoszka Bartłomiej, Stasielak Mateusz uplasowała się na VIII miejscu.

W ramach obchodów 71 rocznicy utworzenia Rzeczpospolitej Partyzanckiej odbył się również Turniej Piłki Nożnej Chłpców. Do gry przystąpili uczniowie z Gimnazjów z: Proszowic, Kościelca, Sierosławic, Koszyc, Pałecznicy i Ostrowa. Nasi uczniowie w składzie:Bobrowski Jakub, Szczepański Jakub,Zientara Sebastian,Piorun Kamil,Świątek Maciej, Rusiecki Piotr,Dziadana Dawid,Zientara Sebastian i Wilk Patryk  w turnieju zajęli V miejsce.