Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Biblioteka szkolna Koszycach realizuje program pn. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025, Priorytet 3. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów wspierających czytelnictwo w Polsce.

Działania w ramach bieżącej edycji kontynuują sprawdzone metody popularyzacji czytania (takie jak zakup nowości książkowych, czy poprawainfrastruktury bibliotecznej), jak i odpowiadają na współczesne przemiany sposobów uczestnictwa jednostki w kulturze.Główny cel programu – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych – współtworzą cztery cele szczegółowe, zktórych każdy posiada odrębny priorytet. Są one nakierowane na wyrównywanie szans poprzez podniesienie kompetencji czytelniczych wspołeczeństwie.Priorytet 3 wspomaga zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Umiejętnośćczytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy.Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne. W ramach Priorytetu 3 nasza biblioteka uzyska dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych, wyposażenie biblioteki oraz promocję czytelnictwa(spotkanie autorskie).

Halina Rybak