Kampania „Mała książka – wielki człowiek” skierowana do pierwszoklasistów

W bieżącym roku w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” Instytut Książki przygotował wyprawki dla pierwszoklasistów. Wyprawka została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Wyprawka jest całkowicie bezpłatna i otrzymują ją uczniowie w całej Polsce.

Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej nasi pierwszoklasiści znajdą broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Do głównych celów działalności Instytutu Książki należy promocja czytelnictwa w Polsce. „Mała książka – wielki człowiek” to program, który Instytut prowadzi już od 2017 roku. Projekt angażuje szpitale, biblioteki publiczne oraz szkoły w promocję czytania, które przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.