• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 2476276
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

  • Kartka z kalendarza

Mobilne laboratorium POLoNEs - Przyczyny - Ograniczenie - Likwidacja Niskiej Emisji

W listopadzie uczniowie klasy czwartej oraz klas piątych i szóstych uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, które przeprowadzili przedstawiciele Akademii Górniczo – Hutniczej. Tematem spotkań była niska emisja, czyli emisja produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych (m. in. szkodliwych pyłów i gazów) na niskiej wysokości.

Niska emisja to problem związany z nieefektywnym (wykorzystywaniem przestarzałych technologii oraz paliwa złej jakości) spalaniem w domach i samochodach oraz kotłowniach przemysłowych paliw: węgla kamiennego, węgla drzewnego, benzyny, oleju napędowego, śmieci itp. Duża odpowiedzialność za ten stan spoczywa na domach jednorodzinnych. Podczas warsztatów zostały omówione przyczyny przekraczania dobowych norm stężeń pyłów PM10, stężeń BENZO(A)PIRENU, stężeń pyłów PM2,5. Najbardziej klasycznym objawem niskiej emisji (ze względu na to, że można go dostrzec gołym okiem) jest smog, czyli zahamowane, bardzo zanieczyszczone powietrze (głównie dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem węgla i pyłem węglowym).

Uczestnicy spotkań rozmawiali także o szkodliwości dość powszechnej, niestety, w Polsce praktyki spalania śmieci i odpadów przez właścicieli domów jednorodzinnych. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. butelek typu PET, worków foliowych a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli. Podczas spalania śmieci uwalnia się do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i są wdychane przez wszystkich, co może doprowadzić do wielu chorób. Młodzi ludzie na pewno zapamiętają, że, aby poprawić jakość powietrza, nie wolno palić śmieci, gdyż między innymi powoduje to emisję wysokotoksycznych związków szkodliwych dla zdrowia. Na poprawę jakości powietrza wpłynie także korzystanie z nowoczesnych technologii instalacji grzewczej. Najbardziej „czystymi” a jednocześnie wygodnymi i nowoczesnymi źródłami energii cieplnej są: kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kotły elektryczne, kotły na pelety, kotły zgazowujące drewno, kotły na ekogroszek (z paleniskiem retortowym). Wykonanie trmomodernizacji budynku pozwoli zmniejszyć moc kotła i ograniczyć koszty ogrzewania. Poprawić jakość powietrza możemy także podłączając się do sieci cieplnych (jeśli to możliwe), korzystając z komunikacji zbiorowej (jest wydajniejsza ekonomicznie i ekologicznie).

Uczniowie uczestniczący w tym ciekawych spotkaniach rozwinęli swoją wiedzę na temat niskiej emisji, czynników jakości powietrza, wpływu emitowanych związków na środowisko (dziura ozonowa, globalne ocieplenie), wpływu emitowanych związków na zdrowie człowieka. Otrzymali także bardzo ważne informacje, jak można ograniczyć emisję substancji szkodliwych.

                                                                                                                    Katarzyna Malec

 

NA GÓRĘ