Konsumencie, poznaj swoje prawa!

Uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Koszycach uczestniczyli w ciekawych spotkaniach z prawnikiem na temat praw konsumentów. Zadanie publiczne – działalność na rzecz dzieci, młodzieży i seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem ich praw konsumenckich – realizowane jest przez Stowarzyszenie Centrum Pomocy Auxilium przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Patronat Honorowy nad tym przedsięwzięciem objęła Pani Marta Malec - Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Stowarzyszenie Centrum Pomocy Auxilium realizuje zadanie poprzez:

- propagowanie wiedzy na temat prawa (w tym praw konsumentów i podstawowych zasad postępowania cywilnego oraz administracyjnego) wśród młodzieży i starszych,

- organizowanie prelekcji na temat rozpoznawania i unikania nieuczciwej konkurencji,

- organizowanie inicjatyw mających na celu pogłębianie świadomości konsumenckiej przy jednoczesnym promowaniu integracji międzypokoleniowej.

Podczas spotkania uczniów z prawnikiem w naszej szkole zostały omówione między innymi takie zagadnienia: kim jest konsument, strony umowy w obrocie konsumenckim, rodzaje umów zawieranych przez konsumentów, sposoby zawarcia umowy, oświadczenie o odstąpieniu od umowy, rękojmia, gwarancja. Uczestnicy spotkania uzyskali także informacje na temat Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz różnych instytucji powołanych do ochrony praw konsumentów. Każdy uczestnik spotkania otrzymał również broszurę dotyczącą praw konsumenckich.

Katarzyna Malec