Kolejne tajemnice Wawelskiego Wzgórza

W minioną sobotę uczennice naszej szkoły dalej podążały śladami mistrzów i odkrywały kolejne tajemnice, które kryje Wawelskie Wzgórze. Tym razem nasze kroki skierowane były do Katedry Wawelskiej, gdzie znajdują się między innymi relikwie św. Stanisława, nagrobek króla Władysława Jagiełły i św. Jadwigi królowej oraz insygnia grobowe (berło i jabłko) znalezione w jej grobie.

Na trasie zwiedzania była również słynna Kaplica Zygmuntowska, rozpoznawalna z zewnątrz jako ta przykryta złotą kopułą, a następnie przepiękna Kaplica św. Krzyża, w której znajduje się nagrobek króla Kazimierza IV Jagiellończyka wykonany przez Wita Stwosza. Jak wiadomo, w kryptach pod katedrą znajdują się Groby Królewskie,  między innymi Jana III Sobieskiego, Stefana Batorego, Zygmunta II Wazy. W kryptach pochowany jest również książę Józef Poniatowski, generał Władysław Sikorski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski oraz para prezydencka – Maria i Lech Kaczyńscy. Na Wieży Zygmuntowskiej w najważniejsze święta, uroczystości kościelne i narodowe bije dzwon ufundowany przez Zygmunta I Starego. Nieopodal katedry znajduje się Muzeum Katedralne, w którym eksponowane są obiekty związane z Katedrą Wawelską. To tylko namiastka tego, co bezpośrednio uczennice zwiedziły i zobaczyły. Dzień był pełen niesamowitych przeżyć i emocji a także wielu estetycznych wrażeń.

Małgorzata Bogdał