Polska droga do niepodległości – widowisko poetycko - muzyczne

11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Listopad 1918 roku wieńczy blisko półtorawieczne dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. 123 lata to trudny dla nas czas niewoli.

Mimo że tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele trudnych wydarzeń, to jednak najbardziej tragiczny okazał się właśnie okres XVIII wieku, kiedy to trzej sąsiedzi, wykorzystując nasze osłabienie, podzielili Polskę pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy. Były to: Rosja, Prusy i Austria.  Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwała. Niepodległe państwo Polacy wywalczyli sobie sami, wykorzystując zaistniałe sprzyjające okoliczności historyczne.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość obchodów 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Dzień ten to symbol walki o wolność, znak wiary i zwycięstwa. Szczególnego wydźwięku emocjonalnego nabierają wtedy słowa: niepodległość, patriotyzm, walka o wolność. Jednak o wolności nie musimy mówić tylko wzniośle i patetycznie. Wolność to także szczęście, radość, zabawa.

Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum naszego Centrum Oświatowego  uczcili ten dzień, przygotowując widowisko poetycko – muzyczne ,,Polska droga do niepodległości”. Recytacja wierszy, wspólny śpiew pieśni patriotycznych wprawiły w zadumę wszystkich, którzy przybyli na to wyjątkowe spotkanie, a byli wśród nich nie tylko dzieci, młodzież i nauczyciele, ale także rodzice i dziadkowie.

Małgorzata Witek