Lekcja plastyki w Zalipiu

Zalipie to „malowana wieś” słynąca z chat malowanych w kolorowe, kwiatowe wzory. Rozsławiła ją Felicja Curyłowa, miejscowa malarka tworząca przepiękne kompozycje kwiatowe. Jej dom to oryginalna kolorowa chata, którą zachwycili się  uczniowie klas 5a i 5b,  uczestniczący 20 września w lekcji plastycznej w zalipiańskiej scenerii.

Uczniowie poznali sylwetkę słynnej malarki, zetknęli się z jej twórczością ludową oraz poznali twórczość innych ludzi Zalipia. Piękno kwiatów, różnorodność wzorów i kolorów zachwyciły nas wszystkich. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych, podczas których sami malowali kolorowe kwiaty na drewnianym podłożu. Lekcja plastyki w tak wyjątkowym miejscu dała uczniom możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką ludową i zgłębienia informacji już poznanych na lekcji w klasie IV. Wszyscy przyznali, że była to wyjątkowa lekcja i chcieliby tu wrócić ponownie.

Małgorzata Bogdał