Zadania Biblioteki Szkolnej

ZADANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Biblioteka jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom i pracownikom szkoły.
  2. Biblioteka służy realizacji programu nauczania i wychowania, wspiera doskonalenie zawodowe nauczycieli, uczestniczy     w przygotowywaniu uczniów do samokształcenia i korzystania również z innych bibliotek.
  3. Biblioteka udostępnia swe zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularno-naukową), oraz prezencyjnie w czytelni (wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego, czasopisma).

Szybki postęp cywilizacyjny, nagromadzenie olbrzymich zasobów informacji oraz gwałtowny rozwój środków komunikowania to zjawiska charakteryzujące przemiany kilku ostatnich dekad. Biblioteka Szkolna zmierza również w kierunku przekształcania się z administratora zbiorów w szkolne centrum informacji. Rozwój nowych tendencji w bibliotekarstwie nie zaciera różnic istniejących między bibliotekami poszczególnych typów. O ile bibliotekom publicznym przypisuje się obecnie rolę lokalnego centrum informacji, a rozwój bibliotek szkolnych łączy się z pojęciem edukacji oraz przygotowaniem do kształcenia, to wydaje się więc, że - bez względu na rodzaj biblioteki - jej automatyzacja staje się obecnie jednym z podstawowych czynników umożliwiających dostosowanie się do wymagań nowych czasów.

To również najważniejsze obecnie zadanie stojące przed naszą Biblioteką. Pierwsze kroki zostały już zrobione. Został zakupiony program biblioteczny MOL Optivum, komputer, drukarka, czytnik kodów.

Program MOL Optivum znacznie przyspiesza proces tworzenia katalogu bibliotek szkolnych.

MOL Optivum to program, który służy do kompleksowej obsługi biblioteki szkolnej w zakresie gromadzenia, opracowania i udostępniania różnych rodzajów dokumentów bibliotecznych. Pozwala na szybszą i wydajniejszą pracę bibliotekarza.

Dalsze użytkowanie programu bibliotecznego umożliwi:

1. tworzenie kompletnej elektronicznej bazy danych,
  2. rejestrację czytelników i wypożyczeń,
  3. dostęp do znormalizowanych opisów bibliograficznych,
  4. opracowywanie nabytków i ubytków,
  5. pracę w systemie on-line.

W roku 2010 Biblioteka Szkolna rozpoczęła prace nad komputerową bazą danych w programie MOL Optivum, w którym pracuje do dnia dzisiejszego. Komputerowa baza danych obejmuje wydawnictwa zwarte znajdujące się w zbiorach Biblioteki Szkolnej.

Zasięg chronologiczny: (do grudnia 2011)

- zasięg formalny - książki

- redakcja bazy - Halina Rybak

- System: MOL Optivum

Biblioteka szkolna czynna jest w:

- poniedziałek od godziny 7.30 do godziny 15.00

- wtorek od godziny 7.30 do godziny 15.00

- środę od godziny 7.30 do godziny 15.00

- czwartek od godziny 7.30 do godziny 15.00

- piątek od godziny 7.30 do godziny 15.00

Zapraszamy do korzystania z oferty Biblioteki Szkolnej i do przeglądania katalogu on-line.