Wycieczka do Kielc i okolic

W ramach współpracy uczniów Centrum Oświatowego w Koszycach z myśliwymi   z Koła Łowieckiego „LIS ”z Koszyc, dnia 02.06. 2015 roku 39 uczniów  z klasy VI SP  oraz I i  II Gimnazjum  uczestniczyło w bardzo ciekawej wycieczce do Kielc i  okolic.

Pierwszym etapem było Centrum  Geoedukacji  w Kielcach na Wietrzni (rezerwat przyrody nieożywionej). Główną atrakcją Centrum Geoedukacji jest specjalna kapsuła (czyli najmniejsze w Polsce stacjonarne kino 5 D). W czasie seansu  w symulatorze prezentowane są zjawiska geologiczne i przyrodnicze zachodzące zarówno w Ziemi jak i na jej powierzchni.
Uczniowie mieli możliwość odbyć podróż min. w głąb Ziemi ,poczuć powiew ciepłego powietrza  czy krople wody na twarzy. Wędrując po głównej sali młodzież miała możliwość obejrzeć wirtualną jaskinię, zobaczyć pancerną rybę, która kiedyś żyła w ciepłym morzu w Górach świętokrzyskich. A także zobaczyć jak wyglądała rafa koralowa tych wód, przodkowie gąbek i koralowców oraz inne zwierzęta, które żyły w głębinach ok. 400 milionów lat temu.

Kolejną atrakcją była Wystawa przyrodnicza „Dziadka Władka” ZWIERZĘTA I KONTYNENTY w Muzeum Narodowym w Kielcach. Jest to kolekcja Władysława Kamusińskiego i obejmuje około 150 eksponatów. Spełnia ona ważną  rolę edukacyjną i poznawczą. Została przekazana muzeum jako wyraz głębokiej więzi pana Kamusińskiego  do rodzinnej ziemi świętokrzyskiej.

Przed opuszczeniem Kielc młodzież zwiedziła Pałac Biskupów Krakowskich. Następnym etapem wycieczki był Zagnańsk. Uczniowie mogli zobaczyć  jedno z najstarszych i najbardziej znanych drzew w Polsce – DĄB BARTEK. Ostatnim punktem wycieczki była Tokarnia i Park Etnograficzny który się tam znajduje. Uczniowie obejrzeli zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego kielecczyzny. Min. dwór, kościół, organistówkę, spichlerz, kuźnię i liczne zagrody i chałupy.

Wycieczka bardzo się udała, uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Koszt wycieczki został pokryty przez Koło Łowieckie „LIS”

Małgorzata Bogdał

Anna Kocinska