AKADEMIA ODPADOWA

Pod takim tytułem przebiegał w naszym Gimnazjum doroczny  Konkurs Wiedzy Ekologicznej organizowany z okazji Dnia Ziemi. W tym roku konkurs przebiegał w  trzech etapach:

• etap I   –   Akcja segregacja
  • etap II  -    Eko logika
  • etap III   – Świeć przykładem

Celem konkursu było poznanie stanu świadomości ekologicznej oraz wykształcenie u młodzieży takich zachowań ekologicznych w życiu codziennym, które rozwijają odpowiedzialność za stan środowiska.

Uczniowie klas I-III gimnazjum w 4-5-osobowych zespołach  rywalizowali w teorii i praktyce wykorzystując zdobytą wiedzę ekologiczną:

• Prawidłowo segregowali odpady najczęściej gromadzone w gospodarstwie domowym zwracając uwagę na korzyści płynące z segregacji. Jednocześnie zastanawiali się nad sposobami zapobiegania powstawaniu i gromadzeniu nadmiernej ilości śmieci.

• Rozpoznawali eko-znaki znajdujące się na opakowaniach, oceniając czy opakowanie produktu jest przyjazne dla środowiska, czy można je powtórnie wykorzystać, czy nie będzie ono miało negatywnego wpływu na otoczenie.

• Podawali przykłady oszczędzania  wody i energii  podczas codziennych czynności.

Zwieńczeniem rozgrywek było wymyślenie przez każdą z grup hasła ekologicznego zachęcającego do ochrony środowiska i wykonanie pracy techniką kolażu. Wszystkie grupy zaskoczyły pomysłowością!

Uczniowie reprezentujący poszczególne klasy to:

Klasa  I a:   Ola Czechowska, Natalka Grzybek, Bartek Magiera, Mateusz Ziętara

Klasa  I b:   Patrycja Ćwiek, Michał Grzęda, Ola Maj, Ala Piorun, Karina Smutek

Klasa  II a:  Małgosia Gorzałczany, Wiktoria Grzybek, Mateusz Oleksy, Małgosia Piecuch,

Marcela Tomal

Klasa  II b: Ola Badzioch, Bartek Bandała, Julia Pokigo, Ania Strączek, Dominika Zając

Klasa  III a: Karolina Gałka, Kasia Kurczab, Krystian Oracz, Karolina Przybylska, Dominika Stojak

Klasa  III b:  Magda Bakowska, Krzysztof Bodzioch, Paweł Kabat, Agnieszka Kowalska, Jacek Leżoń

Każda z grup wykazała się dużą wiedzą, sprytem i ... poczuciem humoru, jednak zwycięzcami okazała się grupa  reprezentująca klasę  III b: Magda Bakowska, Krzysztof Bodzioch, Paweł Kabat, Agnieszka Kowalska, Jacek Leżoń.

Gratulujemy!

Opiekun koła L.O.P - Joanna Szczęsna