Obrady Okrągłego Stołu

„Każdy uczeń może wychodzić zadowolony z lekcji wychowania fizycznego

i odczuwać radość z uprawiania sportu!”

Sportowy Okrągły Stół –to jedno z „wyjściowych” zadań realizowanych w ramach programu „WF z KLASĄ”.

5 listopada 2014 r. na hali Centrum Oświatowego w Koszycach w ramach SOS odbyła się debata, którą przygotowała pani Ewa Lotko/koordynator/ wraz z nauczycielami i uczniami.

Wcześniej jednak, 13 października pani Ewa Lotko , zorganizowała spotkanie z uczniami wszystkich klas, podczas, którego wykorzystując prezentację multimedialną, przedstawiła główne założenia i cele programu. Aby uzyskać od młodzieży pełną informację, 16 października została przeprowadzona ankieta, która miała określić poziom zainteresowania uczniów wychowaniem fizycznym i sportem.

Wyniki ankiety okazały się bardzo pozytywne, co nie oznacza, że nie ma potrzeby wprowadzania zmian!

Debatę otworzyła Pani Dyrektor. Pani E. Lotko przedstawiła jej cel, tj. wspólne znalezienie sposobu na udoskonalenie zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, a także podjęcie decyzji jaką aktywność, zadanie będą realizowali nauczyciele wraz z uczniami w ramach programu WF z Klasą. Szczególnie w działania zaangażowały się dziewczęta z klasy 6, Klaudia Kalisz, Patrycja Grzywna, które współprowadziły spotkanie. W debacie wzięli udział przedstawiciele uczniów kl. II, III, IV, V, VI a także nauczyciele wychowania fizycznego M. Szymański, G Czekalski, A Muter, i I. Wolna - Biały- sekretarz. Przebieg spotkania rejestrowała pani Małgorzata Garnek.

Jak się okazało, nikogo podczas debaty nie trzeba było namawiać do aktywności. Każdy mógł swobodnie wyrazić opinię, pomysły, a te posypały się jak z rękawa. Tym bardziej, że przedstawiciele klas wcześniej przedyskutowali z kolegami i koleżankami swoje propozycje. Efekty dyskusji były zapisywane na bieżąco na planszach.

PROPOZYCJE UCZNIÓW:

Co chcemy kontynuować, bo jest” fajne”:

- gry zespołowe, głównie piłka nożna,
- wyjazdy na basen,
-wyjazdy na zawody,
- zajęcia dodatkowe sks ,
- zajęcia z gimnastyki „akrobatycznej” i jej pokazy podczas uroczystości szkolnych.

Co chcemy wprowadzić nowego:

- zawody sportowe dla uczniów kl. I-III, współzawodnictwo międzyklasowe i międzyszkolne,
- wyjazdy na lodowisko,
- utworzyć kółko turystyczno-krajoznawcze,
- organizować rajdy rowerowe,
- wyjazdy na mecze jako kibice,
- spotkania ze sportowcami,
- jesienna/ wiosenna runda tenisa, zajęcia na siłowni,
- dwie przerwy w tygodniu będzie udostępniana hala dla młodszych uczniów,
- raz w tygodniu uczniowie poprowadzą na przerwach zajęcia ruchowe dla młodszych uczniów,
- wf w klasach 4 podzielony na grupę chłopców i dziewcząt.

Co chcemy poprawić i zrobić, aby było lepiej:

- więcej współzawodnictwa dla kl. I-III,
- więcej biegania na zajęciach,
- więcej zabaw,
- więcej zajęć przy muzyce,
- więcej zajęć biegowych w terenie/biegi na orientacje/.

Trudny, ze względów organizacyjnych, do zrealizowania może okazać się pomysł, aby w klasach 4 był podział na dziewczynki i chłopców. Wyjazdy na mecze towarzyskie, sparingowe także mogą sprawiać trudności organizacyjne. Są możliwe tylko po zajęciach, a jest duża grupa dzieci dojeżdżających. Nie bez znaczenia są też względy finansowe.
Z rozmów i propozycji wybrano także dwa priorytetowe zadania do realizacji.
1. Zadanie – nowe zajęcia pozalekcyjne- realizacja p. E. Lotko
2. Zadanie - wprowadzenie ruchu na przerwach i innych lekcjach – wszyscy nauczyciele, Szkolna Liga Tenisa stołowego-zajęcia sportowe i zajęcia przy muzyce dla młodszych dzieci.

Na zakończenie pani Dyrektor podziękowała wszystkim za zaangażowanie,  aktywne uczestnictwo oraz twórczą atmosferę podczas debaty. Życzyła sukcesów, wspaniałych wrażeń, dobrej zabawy podczas udziału w programie WF z klasą.

Ewa Lotko