Po Tatrach i Pieninach przyszedł czas na Góry Świętokrzyskie

Uczniowie obecnych  klas szóstych  dwa lata temu zaczęli cykl wycieczek szkolnych po Polskich Górach.

W tym roku, zanim dotarliśmy do Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego,  pojechaliśmy do Krakowa, aby ze statku pływającego po Wiśle zobaczyć inny niż zwykle Kraków. Potem udaliśmy się do Krakowskiego Parku Krajobrazowego, a dokładnie do Doliny Będkowskiej, która liczy około 7km długości. Dolina ta ma charakter wąwozu o stromych ścianach wschodnich i łagodniejszych zboczach zachodnich. Można na niej zaobserwować niemal wszystkie formy geologiczne i zjawiska charakterystyczne dla krasu. Wiele skał udostępnionych jest do wspinaczki.

Wieczorem dotarliśmy do Kielc na nocleg, do hotelu, który znajduje się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po kolacji uczniowie spędzili czas na stadionie piłkarskim, gdzie oprócz boiska do gry w piłkę nożną, znajduje się bieżnia do skoku w dal, tor do biegów, skocznia do skoku  wzwyż i do skoku o tyczce.

Drugiego dnia wycieczkę zaczęliśmy od spaceru na Kadzielnię, a potem szlakiem turystycznym udaliśmy się na Święty Krzyż. Do Nowej Słupi zeszliśmy szlakiem Królewskim.

W Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej z pokazem szlifowania.

Dwa dni minęły bardzo szybko. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Koszyc. Na pewno wrócimy jeszcze w polskie góry, aby na nowo odkrywać ich piękno i rozkoszować się  ich wspaniałymi widokami.

Bożena Iwańska

Monika Gazda