,,Dobry ratownik to żywy ratownik’’

17  czerwca bieżącego roku uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjum wzięli udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej, poprowadzonym przez doświadczonych ratowników medycznych, pracujących w Zespołach Ratownictwa Medycznego.

W czasie wykładu  gimnazjaliści mieli okazję powtórzyć wiadomości dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy w zakresie bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego, skutecznego wzywania pomocy, kontroli podstawowych funkcji życiowych, oceny stanu świadomości, technik udrażniania dróg oddechowych, oceny oddechu i oznak  życia, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, postępowania w przypadku niedrożności górnych dróg oddechowych oraz pod okiem wykwalifikowanych specjalistów sprawdzili swoje umiejętności w trakcie ćwiczeń praktycznych.

W kilkuosobowych grupkach każdy z nich uczył się jak udzielać pomocy dziecku i osobie dorosłej w czasie ataku padaczki, zadławień, resuscytacji krążeniowo - oddechowej, ponadto uczniowie ćwiczyli umiejętność posługiwania się automatycznym defibrylatorem AED, poznawali zasady postępowania podczas opatrywania ran, krwotoków, złamań, amputacji, zwichnięć, skręceń, urazów: kręgosłupa, klatki piersiowej, jamy brzusznej, oparzeń, zatruć, nagłych sytuacji takich jak: zawał serca, astma, cukrzyca, utonięcia.

Na zakończenie gimnazjaliści oglądali  fragmenty filmów z akcji udzielania pierwszej pomocy przez ratowników wodnych. Młodzież była bardzo zaangażowana w zajęcia, chętnie brała udział w ćwiczeniach. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej sfinansowany został przez Urząd Gminy w Koszycach.

M.Witek