Nasi uczniowie malują miasto podczas warsztatów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Dnia 17 maja uczniowie Centrum Oświatowego z Koszyc wzięli udział w warsztatach malarskich zorganizowanych w ramach projektu na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

„Warsztaty okazały się ciekawe i praktyczne. Po raz pierwszy mogłam zobaczyć jak wygląda profesjonalna pracownia malarska oraz wykonać pracę równie profesjonalnym sprzętem. Ucieszyła mnie możliwość nieco bliższego obcowania ze sztuką i przede wszystkim zwiedzenia choć części 200- letniego, szczególnego budynku.”

Wiktoria

Zajęcia w tym dniu rozpoczęły się wykładem prof. Bogdana Klechowskiego pt. „Różne oblicza miasta” - wykład wzbogacony był pokazem multimedialnym przykładowych obrazów przedstawiających pejzaż miasta w twórczości wybitnych artystów różnych epok. Prof. Klechowski zaprezentował również wystawę własnych obrazów,  których tematyka związana była ze współczesną wizją miasta oraz przytoczył opinię na temat tych obrazów z literatury fachowej jako komentarz.

Następnie uczniowie udali się na spacer uliczkami starego Krakowa, aby poszukiwać własnych inspiracji do malowania miasta. Nasza Trasa wiodła od ASP obok Barbakanu, plantami na Plac Szczepańskich pod gmach Teatru Starego, następnie na Rynek Główny i ulicą Floriańską do ASP. Po krótkim spacerze i posiłku uczniowie udali się do pracowni malarskich Akademii Sztuk Pięknych i tam inspirowani legendami krakowskimi oraz zdjęciami przedwojennego Krakowa malowali swoje obrazy. Po zakończeniu warsztatów malarskich prof. Adam Brincken komentował prace uczestników projektu i zaprosił wszystkich do nowo otwartej Sali muzealnej ASP. W niewielkiej Sali zostały zgromadzone najstarsze malowidła z XVIII wieku, zwane „Atlasem roślin i zwierząt”, a także odlew gipsowy antycznego posągu dzika kaledońskiego. Zgromadzone tu eksponaty służyły celom dydaktycznym, jako wzory do kopiowania.

Ewa Partyka- Szymańska

relacja video 1- (kliknij tutaj)

relacja video 2 - ( kliknij tutaj)