Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja 2002 roku ustanowiony został przez Sejm RP Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W naszej szkole Dzień Polonii Amerykańskiej obchodziliśmy 6 czerwca. Uczniowie klas 4 – 6 obejrzeli prezentację o USA oraz mogli wykazać się wiedzą o Stanach Zjednoczonych, biorąc udział w quizie. Na uczestników imprezy czekał konkurs układania puzzli, które szkoła otrzymała od Polonii Amerykańskiej.

Rywalizacja podczas konkurencji sprawiła uczniom wiele radości. Spotkanie uświetniły występy artystyczne w wykonaniu uczennic klasy 6a (Anna Gala, Kamila Batko, Magdalena Machnik, Ewelina Daniel i Wiktoria Gajówka). Dziewczęta brawurowo zatańczyły taniec kowbojski, za co otrzymały ogromne brawa. Publiczności bardzo podobało się także zaśpiewanie piosenek znanych amerykańskich wykonawców przez nasze uczennice – Marysię Pawełek z klasy 6b oraz Kamilę Batko z klasy 6a. Wszyscy obecni na spotkaniu chętnie dołączyli do wspólnego śpiewania w wersji karaoke. Koniec spotkania został uwieńczony miłym akcentem, na który czekali uczniowie biorący udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Konkurs odbył się 6 maja 2018 roku w Centrum Oświatowym w Koszycach.

Cele konkursu to:

- popularyzacja historii i kultury Stanów Zjednoczonych i Polonii tam zamieszkującej,

- wzbudzenie zainteresowania językiem angielskim,

- podniesienie poziomu świadomości interkulturowej,

- zachęcanie do pozytywnej rywalizacji i rozwijania swoich ambicji.

Podczas konkursu uczniowie mogli wykazać się znajomością historii, geografii i kultury USA.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce – Maria Pawełek kl. 6b, Grzegorz Zieliński kl. 6b

II miejsce – Dominik Machnik kl. 6a

III miejsce – Krzysztof Pawełek kl. 4b

Wyróżnienia:

Aleksandra Górak kl. 5a

Filip Kisiel kl. 5b

Jakub Kwiecień kl. 6a

Krystian Marzec kl. 6b

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez Polonię z Chicago, za co serdecznie dziękujemy.

Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie wiedzy oraz grach i zabawach zorganizowanych z okazji Dnia Polonii. Mam nadzieję, że zachęci to kolejnych uczniów do uczestnictwa w konkursach z języka angielskiego.

Anna Calik