Fundusze europejskie - co warto wiedzieć?

31 października uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w 90 minutowych zajęciach dotyczących funduszy europejskich województwa małopolskiego.
Na początku przypomnieliśmy sobie wiadomości geograficzne związane z krainą w której mieszkamy - jej powierzchnię, podział, liczbę, mieszkańców, statystyki na tle innych województw.

Następnie zastanawialiśmy się jak wyglądają flaga, godło oraz logo Małopolski (kojarzone z literą M i górami). Pani prowadząca spotkanie opowiedziała nam jak przebiegają wybory samorządowe województwa, kto pełni w nim funkcję marszałka, jakie zadania należą do poszczególnych organów władzy województwa - dzięki czemu utrwaliliśmy swoją wiedzę z WOS-u.
Następnie, podczas prezentacji oglądaliśmy miejsca znajdujące się w Małopolsce, warte naszej uwagi. Były to zabytki wpisane na listę UNESCO (między innymi kopalnie soli w Bochni i Wieliczce), liczne kościoły, jedyna w Polsce pustynia - Pustynia Błędowska, największy polski wodospad - Siklawa, miasta takie jak: Kraków, Zakopane, Rabka - Zdrój.


Druga część zajęć została poświęcona funduszom Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o jej symbolach, celach, pomocy finansowej udzielanej poszczególnym państwom (jak się dowiedzieliśmy, Polska otrzymuje największe wsparcie finansowe). Na koniec zostaliśmy podzieleni na siedmioosobowe zespoły, w których wzięliśmy udział w quizie. Składał się on z prezentacji miejsc na terenie powiatu proszowickiego i województwa  małopolskiego, które skorzystały z funduszów europejskich. Zadaniem drużyn było odgadnięcie o jaką inwestycję chodzi. Zwycięska drużyna została nagrodzona małymi upominkami. 
Myślę, że w czasie tych zajęć mogliśmy naprawdę wiele się dowiedzieć i powtórzyć wiadomości, jakie już znaliśmy. Sposób ich prezentacji spodobał się  większości gimnazjalistów.


                                                                Julia Duda – sekretarz MRG

NA GÓRĘ